Jan Molič boostnul/a

@jackc @archos @brabitom @albi ano, v tomhle souhlasím, federace je nedostatek (např. hledání přátel, kteří také používají xmpp). Nicméně není asi těžké, udělat to jako rozšíření xmpp. Problém je, že těch XEP-standardů je spousta a ne všechny jsou podporovány všemi klienty.
Na druhou stranu, email taky nemá federaci, každý server je jinak nastavený, každý klient funguje (nefunguje) jinak - a přesto email všichni používají. xmpp mi email velmi připomíná.
A přesně jak píšeš, tyhle výtky se netýkají jen xmpp. Bohužel fakt neexistuje žádná jednoznačná alternativa whatsappu, u níž by si člověk řekl, wow! a hned na ni skočil. Takže beru co je. Používat se to dá a BFU to taky zvládnou.

@jackc @archos @brabitom @albi google/FB nepodporují XMPP, ale to neznamená, že je to mrtvý projekt. Spíš myslím, že důvodem bude fakt, že do něj nejde nacpat "chat se společnostmi" a vnutit ho všem.
Dále jistě existují lepší technologie než XMPP jako oxen.io (postavený nad protokolem Signalu), jenže to je spíš o extrémní bezpečnosti než o alternativě whatsappu. Mě ale jde právě o tu snadnou alternativu pro BFU.
Nicméně nevidím jinou cestu než to sám začít používat, a to výhradně. Žádné mosty do whatsappu. Jde totiž o princip. Dneska ti BFU ani netuší, že lze komunikovat mimo "instagramy". Původně svobodný a pestrý internet se tak smrskává v několik oficiálních kanálů, což je škoda.

@archos určitě, myslel jsem to čistě z pohledu disco/house té doby. Podle mě je Parma dost opomíjený skladatel, přestože se hned po revoluci snažil o nový zvuk, viz třeba projekt Rave model. Nebo tohle, to zní jako Front 242 v kombinaci s Art of Noise, youtu.be/_WlowYE_CLc

Jan Molič boostnul/a

#humor
John Cleese Says He’d ‘Like To Apologise’ For ‘Monty Python’ Sketches Making ‘Fun Of White English People’

John Cleese wrote on Twitter that he'd "like to apologise" for "Monty Python" sketches that made "fun of white English people."

dailycaller.com/2021/04/13/joh

@Spaghetti_Tree trans people do not care about covered mirrors, I guess. It seems to me like helping someone who is not calling for help. In the end, trans people look like an offender who is willing to have more and more rights. But it's not true. Who was there in the beginning of the "problem"? They are actually objects of abuse, objects of their false protectors. Misused for someone else's own profit. It's actually much bigger abuse than looking at the mirror.

Bude se to zdát neuvěřitelné, ale tohle byla tehdy světově konkurenceschopná hudba. Jindřich Parma a skupina Hipodrom, tuším v roce 1990. Jsem rád, že mám tu desku, vžycky mi připomene Československo.. osmdesátky.. podle mě to byla úžasně uvolněná doba a do té muzky se to zakonzervovalo.. No a to 'eyheeen', to je sampl rakouské zpěvačky Goldie Ens, jíž Parma produkoval desku.

youtube.com/watch?v=aAQPZpDKrn

Jan Molič boostnul/a

Vzdělávací okénko.

RT @ondrakucera@twitter.com

Kdybyste někdy někomu chtěli vysvětlit, co to je databázová transakce a jak její absence může vést k nekonzistentním datům, aniž byste používali pojmy z IT, tak to je třeba to, když odvoláte ministra a následně zjistíte, že jeho nástupce to nechce.

🐦🔗: twitter.com/ondrakucera/status

@brabitom @archos @albi ano, a zjistil jsem, že jabber z whatsappových alternativ vyšel nejlépe (aspoň pro mě). Nabízí vše co potřebuju, takže od teď JID mig@1984.cz :-) Umí dobře i audio/video hovory, dokonce v rámci jednoho mobilu (má to fajnou ozvěnu). Funguje přenos souborů a hlavně ta appka "conversation" je velmi svižná. Na F-droidu zadara.

Jelikož whatsapp mě chce od 15.4. "spojovat se společnostmi", tak fakt nevím, proč bych měl konzumovat další reklamu. Rozhodl jsem se, že udělám instruktážní video, kterak na jabber přejít a to bude součástí poslední zprávy, kterou svým známým na whatsappu pošlu.

@albi Zjistil jsem, že prosody není o moc lepší než ejabberd (ve smyslu all-in-one softwaru). Takže zůstávám u ejabberdu, pouze namísto vestavěného turn serveru jsem tento rozchodil vedle (coturn).

Není nad to, když každá komponenta běží pod vlastním uživatelem s vlastními, co možná nejmenšími právy. Má to výhodu, že ty komponenty jsou zaměnitelné a taky se dobře zjišťuje, když nějaká padá, která konkrétně. A neshodí třeba vše naráz.

Mám pocit, že software, ať už složený z komponent nebo blob, bude vždycky složitý, jakmile bude člověk chtít víc featur. Vždycky je přitom snaha tvrdit, že toho lze dosáhnout jednoduše. V praxi však namísto více konfiguráků a služeb máme jednu, která se konfiguruje v souboru delším než man stránka bashe. Věci z místa A se přesunuly do místa B, ale jednodušší to není.

Postfix s dovecotem a rspamd lze nakonfigurovat nad sqlite (LDAP fakt neee :)) Nicméně uznávám, že je to voser. Ty komponenty jsou nicméně navrženy poměrně dobře, takže jakmile se to jednou udělá, asi to tak bude fungovat i za deset let.

Ovšem doba, kdy člověk rozuměl tak nějak všemu a měl věci pod kontrolou, pomalu končí. Už jsem se setkal i s tím, že standardní cestou instalace (doporučovanou tvůrci) byl flatpak. Budeme mít tedy kontejnery na jedno kliknutí jako když se instalují aplikace v mobilu. Otázkou je, jak se to pak zas bude muset ohýbat, když člověk bude potřebovat zvláštní konfiguraci... Opět se bude přesouvat složitost z místa A do místa B.

Rozbehal jsem ejabberd s video hovory, nicmene to preklopim do prosody+coturn. Ne ze by byl ejabberd spatny, ale je to presne ten all-in-one software, ktery nemusim. Nechapu totiz, proc se porad znovuvynaleza kolo? Proc to umi web server, kdyz mame apache/nginx. Turn server. ACME. Rotovani logu... Tohle vsechno by (v unixu) mely delat samostatne programy, kazdy jen svou praci, zato dobre. Furt se opakuje stejna chyba navrhu. Dalsi priklad toho: systemd.

Jan Molič boostnul/a
If you're annoyed by the shit #Signal is doing, don't switch to the next centralized thing. They all tend to go bad after a while and you can't do anything about it. Use decentralized messengers instead, like #XMPP, #Matrix or #Deltachat. Federated protocols like them can't add features unless a lot of people agree.

Pořád jsem nepochopil, jak je možné, že Praha je na tom s covidem dlouhodobě dobře. Teď se "nemohlo" cestovat mezi okresy, zatímco v Praze se setkával víc než milion lidí. Člověk by předpokládal, že to bude opačné. Reálný pohled ven a na množství aut taky vypadá, že v Praze žádný lockdown nebyl. Naopak, pokud si vzpomenete, na začátku na tom byla Praha nejhůř. Další věc je, že z mých známých už covid prodělalo cca 80%, polovina z nich nešla na testy. Něco mi říká, že tam bude důvod té Prahy.

Od zítra bude povoleno scházení 20 lidí, ale maximálně dvou.

Máte potvrzení o vyvezení? - Ne, naše jímka má výjimku.

Jan Molič boostnul/a
Jan Molič boostnul/a

Dříve jsem tu psal, že by mi dávalo smysl prodloužit záruční lhůty pro spotřebiče. Ale ještě důležitější je právo na opravitelnost. Shodou okolnosí nám tento týden člověk z opravarna.cz zachraňoval žehličku, která se nedala běžnými šroubováky rozebrat. S výsledkem jsem velmi spokojen :-)
ct24.ceskatelevize.cz/ekonomik
P.S. Díky našim europoslancům @marcel_kolaja @mikulas_peksa @marketkag že se tomu věnují.

Hamáček odstoupil. Bude šéfovat Hamé Babišice.

@fuxoft je zajímavé, jak ty lidi kompilují informace podobně, jako když umělá inteligence generuje novinový článek.. ovšem terapie oxidem siřičitým, to je dost kreativní, na to zatím AI nemá..

hranice mezi psychickou poruchou a zdravou myslí je zřejmě dost mlhavá.. po zemi tak běhá spousta lidí, kteří jsou zralí na bohnice, přesto ještě dovedou fungovat ve společnosti.. všiml jsem si kolikrát, že někteří mají pouze částečnou poruchu vyhodnocování informací.. projevuje se to tak, že běžně fungují normálně, ale když přijde na to konkrétní téma, tak jakoby sklouznou do bludů.. jinak uvažují logicky, ale v některých případech jako by měli zatmění.. asi nejvýstižnější slovo pro to je "zabedněnost"..

mezi lidmi už jsem se naučil fungovat, nicméně jejich fungování asi nikdy nepochopím :-)

Show older

Volby uživatele Jan Molič:

Mastodon.1984.cz

Mastodon server 1984.cz