Sledovat

Tak a je po rajčatech i po bramborách. Zkouším vše možné, ale vidím, že už se nedá nic vypěstovat bez chemie. Okurky a dýně to letos ještě dávají, ale stěží. Ještě před 30 lety to všechno šlo, říkají pamětníci. Globalizace holt rozšířila patogeny globálně. V tomhle světě je soběstačnost už jenom sen. Jsme naprosto závislí na agrochemii. potravinovezahrady.cz/jak-pest

@mig
Dej tomu pár generací a evoluce najde řešení.
Bohužel to není řešení pro nás dostatečné...

@mig Brambory nemáme, ale ty rajčata prý v pohodě. A třeba z jahod se stal letos skoro plevel :-)

@jackc tak určitě některým plodinám se daří, třeba meruňky byly letos snad dvojnásobné.. taky záleží na místě.. na pokusném stanovišti kde předtím žádné brambory nebyly, tam to ještě dávají.. ale třeba rajčata už plesniví i pod střechou na jižní straně, kde je mám v kýblech a půda byla nová.. no a když vidím některým sousedům do skleníku, tak tam maj spáleniště.. tudíž asi jediná možnost je, nepěstovat po sobě na jednom místě plodiny, které trpí na stejnou nemoc.. a taky nepěstovat je v dosahu infekce.. lehko se to řekne, jenže to pak člověk musí mít větší pozemek nejlépe izolovaný.. ostatně, předkové nechávali půdu ladem, asi věděli proč..

@mig Myslím že tenhle problém souvisí spíš s tím, že sucha vystřídalo v posledních letech nezvyklé vlhko (deště).

@jackc ano, letos je důvodem vlhko, ovšem do budoucna budou výkyvy počasí asi větší..

@jackc @mig Přesně i u nás. Rajčata a okurky nic moc. Ale nemám skleník, tak asi jak hodně pršelo, tak se jim nedařilo. Brambory máme dobrý, jako minulý rok.

@mig Zkoušel jste řepku? Ta prý jde v 🇨🇿 docela dobře 😀 Nejhorší je plzák španělský, produkt toho všeho dusíku v půdě - na toho platí buď eko-zemědělství anebo indický běžec, jenže to chce zase velkou zahradu.

@g řepku ještě ne (nevím co s bionaftou, nemám diesel :-D )

plzák je letos taky průser.. udělal jsem aspoň elektrickou ohrádku, čímž se ochránily některé košťáloviny (které ale stejně nedozrají, kvůli nedostatku slunce).. a malí slimáčci se vylíhli uvnitř ohrádek.. na ty by teoreticky platily hlístice, jenže letos nebyly k mání.. takže jsou ty rostliny jak děrná páska..

pak jsem zkoušel různé věci včetně kofeinu.. na plzáky zcela nefunkční i v 10% koncentraci.. takže lógr z kafe je urban story, leda že by je zabíjelo něco jiného než kofein, ale nevšiml jsem si, že by je lógr vůbec zabíjel (kompost je jich plný a lógru ještě víc :-D )..

taktéž je urban story, že nepřelezou měď, vajíčka, písek, popel.. internet je ale takových zaručených návodů plný..

Chcete-li se zúčastnit této konverzace, přihlaste se
Mastodon.1984.cz

Mastodon server 1984.cz