Sledovat

Akumulační kamna. Pamatujete? Geniální forma decentralizovaného uchovávání přebytků elektrické energie do horkých cihel. Dělalo se to u nás prakticky celý socialismus. Po revoluci byly nahrazovány přímotopy, zřejmě podle Murphyho zákona, že co funguje, to je třeba změnit. Přitom jediný problém s nimi byl v tom, že neměly dobrou regulaci. Dnes by to byla hračka. Podobně by šly přebytky elektřiny v létě uchovávat do mrazu a pak tím chladit. (Nicméně neočekávám, že by se takto technicky jednoduchá zařízení opět uplatnila v praxi. Vývoj směřuje ke komplikovanosti, takže v rámci zeleného údělu se dočkáme spíš drahých a překomplikovaných řešení, závislých na neustále fungujícím internetu.)

· · Web · 2 · 0 · 1

@mig Měl jsem, stálo to za prd. Třeba jsem měl v kuchyni 30 stupňů a nedalo se s tím moc dělat.

@Mac_CZ jo, tehdy se to muselo "regulovat" otvíráním oken, ale to je technický problém, který dnes lze snadno vyřešit.. taky dovnitř dát lepší izolaci, protože to pořád topilo i když ventilátor byl vypnutý.. ale to všechno jsou naprosto technické triviality..

@mig Znám dobře, hodně jsem se jich rozebral. Byly těžký jak prase. Prachu a bordelu v tom bylo. Na plynu se dělaly Vafky, ale ty se myslím dělají i dnes. Problém je i s levným tarifem HDO, v mrazech když to vypne na pár hodin, místnost vychladne a topí to pak na max, než to zase vyhřeje. Já bych to doma nechtěl.

@archos jj, myšlenka byla dobrá, pouze implementace pokulhávala.. tehdy se to dělalo fakt dost hrozně, hlavně byl problém, že to nemělo izolaci, takže pod plechem byl jen beton a pak cihly.. takže i když neběžel ventilátor, stejně to přetápělo a nebylo možné to regulovat.. osobně bych tam přidal buď minerální vatu nebo ještě lépe nějaké vakuové pláty (jako jsou dnes dvojskla v oknech). Pak by to opravdu topilo jen když běží ventilátor.. nepřijde mi to neřešitelné, právě naopak..

@mig Určitě by to problém nebyl. Dnes by šel i vylepšit vzhled, aby to nebyla taková bedna.

Chcete-li se zúčastnit této konverzace, přihlaste se
Mastodon.1984.cz

Mastodon server 1984.cz