Sledovat

Rikam si, jak se proboha jeste muze vyplatit u nas neco vyrabet? Stravil jsem den opravou prorezle priruby domaci vodarny.. vyslo by levneji, koupit novou vodarnu..

je to cinsky dumping, skryta valka, ktera lidem vyhovuje, protoze veci stoji par kacek..

nebo minule, zahradnicke nuzky v lidlu za 39.. jak je mozne je vyrobit a jeste je dovezt pres pul sveta a lidlu dat marzi?

prodavame tim sami sebe, svou budoucnost a svrchovanost.. ovsem resi se tu trans lidi a jak je zdravit v letadlech..

@mig kecal jsem s vinařem.... úplně stejně... já tu cenu nechápu... táhnout to přes půl světa a tady to nalahvovat a prodávat za tu nízkou cenu je nenormální když vezmu v potaz, že se to má dát ještě pít

@tessierashpool tak buď tam makají za dolar denně nebo vyrábějí v tak obrovských množstvích, že jim stačí koruna z každého výrobku, aby se jim to rentovalo.. nebo je za tím nějaká státní podpora vývozu, dumping, s cílem podrobit si ostatní.. řekl bych, že to bude kombinace všeho..

pokud budeme chtít konkurovat Číně, budeme tudíž muset také makat za dolar denně - což jistě nechceme.. bohužel nemůžeme vyrábět ve stejně velkých množstvích, protože nemáme odbyt.. státní podpora nic moc, aspoň co vím od lidí co něco vyrábějí (spíš naopak; klacky pod nohy)..

pomohla by cla, jenže to by lidi prskali.. a tak se zcela dobrovolně stáváme vazaly.. za chvíli nás zaplaví čínská lidová auta na elektriku za dvěstě tisíc a VW se bude moct jít zahrabat a s ním i "naše" Škoda a vše to, čím ještě konkurujeme.. a konkurujeme vůbec, když už nevyrábíme ani čipy, které když dojdou, tak se výroba zastaví?

pokud jde o konkurenceschopnost, tak i pravice by vše nejradši nechala na "vyřešení trhem", což by však znamenalo právě to, že by se u nás makalo za dolar denně..

podle mě u nás chybí to co mají v Číně a co jsme měli i za socíku, totiž centrální plánování.. aspoň z hlediska stanovování dlouhodobých priorit..

bylo by taky potřeba investovat do vzdělávání, abychom třeba uměli zase vyrobit ty čipy - za socíku jsme vyráběli Z80.. hodlám zase učit, ale jen proto že mě to baví, protože 20 tisíc za půlúvazek fake není nic moc.. takhle ovšem školy nepřetáhnou lidi z praxe, a to jsou podle mě právě ti, kteří by tam měli učit, protože právě ti jsou schopni předat praktické použitelné informace..

jenže namísto toho se tady řeší homosexuálové a genderová korektnost.. mám někdy pocit, že to je součástí té hybridní války, která probíhá nejen na ekonomické rovině, ale taky na té dezinformační.. takže si z nás Čína dělá vazaly, zatímco si toho u nás lidi vůbec nevšímají nebo s tím vůbec nic nedělají (nebo spíš naopak)

@mig @tessierashpool Vůbec jste nepochopil genialitu evropských papalášů. Jen počkejte až všechny ty cyklostezky a dotace do neinvestičních, často soukromých podniků typu kongresových center rozjedou na plno výrobu. To nemluvím ani o energetice, zemědělství a výrobě SUV elektroaut. Kdepak, nepodléhejme chmurám, čekají nás světlé zítřky pod vedením osvícených byrokratů, poručíme větru, dešti... 🤣

@mig Dovolím si říct, že vůbec nevíš za kolik dělá běžný Číňan. Sleduji už delší dobu Pavla Dvořáka, který tam žije více jak 10 let. Fakt doporučuji...
Číňan si vydělá dnes už cca stejně jako tady. Pravdou ovšem je, že život tam je o trochu dražší. Takže nedělá za dolar ale Čínské firm jsou levné z několika důvodů. Mají dopravní strukturu o jaké se nám nezdá. Jsou flexibilní a přizpůsobí se trhu a poptávce. Nemají problém cestovat za prací někdy i na rok přes 1/2 Číny pryč.

@tessierashpool mám známého Číňana, studoval v Berlíně hru na varhany a ve svých 30 letech říkal, že už se nemůže vrátit do Číny, protože na tamějším trhu práce je out.. je moc starý.. je jich prostě moc, obrovská konkurence.. pokud člověk zavčasu neudělá kariéru, tak má smůlu..

ovšem ta infrastruktura je daná podle mě právě tím státním plánováním.. u nás se jde ode zdi ke zdi, jednou se plánuje vše a poté se jakékoli plánování zruší a vše se nechá volné ruce trhu..

pragmatický přístup je hybridní: určit koncepci na dalších 10 let, ale nezabývat se detaily, neřídit koncové ceny tak jako se to dělalo u nás.. to centrální plánování strategie, centrální podpora je podle mě naprostá konkurenční výhoda.. proto taky za ČSSR vzniklo tolik staveb včetně dokonce čtyř jaderných elektráren - po revoluci si o tomtéž už můžeme nechat jenom zdát..

bez koncepce se nikam dostat nelze a evidentně to není nic proti kapitalismu.. jen tady se pořád jede utopický neoliberalismus, který je vyvracen realitou.. právě tím Čínským příkladem..

@mig njn "hra na varhany"
nemyslím to zle ale takový obor na prd.... v Evropě máme zase nadbytek sociálních inženýrů a antropologů ;-) Oborů, který nic nevyprodukují krom nějaké studie, která nikoho nezajímá.
Čína za 10 let cca narazí na zeď a dopadne jako dnes Japonsko jelikož jim neskutečně stárne populace. V japonským Tescu dneska sedí za pokladnou Pakistánci apod.

@mig Číňan je dneska větší kapitalista vlastně než my. Evropský automobilky se leknou a zruší nebo sníží objednávky čipů do aut. Čiňan ale neposadí zaměstnance domů a nebere na něj dotace. Sežene si práci pro svoje lidi jinde. Pak to takhle dopadne jak do dopadne.
Doporučuji jeho kanál. Hezky to tam popisuje v jednom videu.
I Lukáš Čodr vyprávěl, že když jim hořel termín a potřeboval lidi do práce v sobotu musel vyplňovat stohy papírů. Prostě myslet si, že tam někdo dělá za misku s rýží je mimo

@tessierashpool problém je ovšem i v tom, že v Evropě se jen montuje z komponent, které se vyrábějí v Číně, zatímco Číňané mají přímý přístup ke svým komponentám.. u nás když není ventil, tak se výroba zasekne.. ne že bychom ho neuměli vyrobit, ale určitě ne za týden.. outsourcovali jsme do Číny úplně všechno.. to západ vyrobil Čínu.. kapitalismu jsou státy nebo národy jedno, je z principu nadnárodní, jde jenom o byznys.. a tak se to prostě stalo, protože to bylo levnější.. a Čína navíc s tím svým kreditovým systémem ukazuje, že lze dále snižovat náklady a zvyšovat efektivitu, proto se domnívám, že dohledový systém bude postupně rozšířen do celého světa.. to je nutný výsledek bezbřehého kapitalismu, vedoucí postupně k přerodu v nový feudalismus..

@mig @tessierashpool Kdyby se dříve v 🇺🇸 nerozhodli zapojit 🇨🇳 do svého ekonomického výkonu, tak by měli se Sovětským svazem spolupracujícím s 🇨🇳 podle tehdejších prognóz vážný problém. Nevyvázali by totiž dostatečný potenciál na jeho uzbrojení. 🇺🇸 tomu zasadila direkt poté, co Chruščov neuspěl s decentralizací, čímž v '70 letech přešel sovětský růst na zřejmou stagnaci.

Následníci v politickém vedení si mysleli, že je vyhráno a že se to nemusí dále řídit, a takhle to došlo do současnosti.

@mig A to jí máš ve studni, nebo někde v baráku?Na chatě jí máme snad 15 let a měnil jsem jen expanzomat.Ale jestli máš něco z Baumaxu, tak to se ani moc nedivím,že rychle odejde.

@archos na chatě.. zn. HECHT.. ta příruba byla asi z 0,5mm plechu, který prorezl.. novou zvlášť nenabízejí, musí se koupit celá nádrž i s ní, což se nevyplatí.. tak jsem to zbastlil s jinou přírubou,která má navíc v místech styku s vodou plast a i plech je silnější.. stála jen 180 kč.. evidentně stačí kus plastu a ono to určitě vydrží o spoustu let déle.. kapalo to už rok, takže fakticky to vydrželo jen tři roky provozu.. no je to levnej xindl :-) ale spíš než konstrukční vada je to konstrukční záměr, protože kdyby tam rovnou dali lepší přírubu, vyšlo by je to výrobně o deset korun dráž..

@archos HECHT u me skoncil.. roztec der priruby je o milimetr mensi, takze cizi priruba tam nejde namontovat.. maj to osetreny.. stravim tedy dalsi pulden pilovanim der.. tenhle typ byznysu je fakt na pest :-)

@mig Hmm, tak to bych byl taky naštvaný. To nic moc, to ještě pilovat.😏

@archos no a nakonec zjistim, ze je to rezavy zevnitr.. dneska se fakt nevyplati nic opravovat...

@mig Jj to je pravda, záměr to bude určitě. A zrovna HECHT by šetřit nemusel, má prodejny po celé republice.

Chcete-li se zúčastnit této konverzace, přihlaste se
Mastodon.1984.cz

Mastodon server 1984.cz