Sledovat

Od revoluce se u moci vystřídal v podstatě celý prognosťák, viz cs.wikipedia.org/wiki/Prognost
až si říkám, co je pravdy na tom, že prognostické ústavy zakládal v 80. letech SSSR ve svých satelitech jako buňky pro převzetí moci.

Výborný dokument je též Analýza 17. listopadu od Miroslava Dolejšího. I kdyby měl být jen "porevolučními fake news", tak minimálně je z něj vidět, o jaký xindl tehdy šlo a že celý samet byl podvod, řízený nejspíš nějakou skupinou z řad komunistů. Jakeš na mě dělá dojem, že v tom vůbec nejel, že byl naivní idealista a takový zůstal i po revoluci. Idealista byl zřejmě také Havel, kterého využili (a on se nechal využít, protože ho moc lákala).

A v tomto světle je i jasnější půjčka ČSSR SSSR, kterou Klaus podepsal, ačkoli se k ní teď nemá.

archiv.ihned.cz/c1-66927830-kl

Nejsmutnější mi na tom ale přijde fakt, že lid ten xindl pořád volí. Volí přesně ty, kteří nejen rozkradli porevoluční majetek (jenž podle nich prý neměl žádnou hodnotu, kupovidu však vytunelovat šel docela dobře), a kteří rozdělili Československo, přičemž teď se staví do pozice velikých národovců. Xindl je to, ale bez X.

· · Web · 2 · 0 · 1

@mig Bylo by zajímavé, kdyby se otevřely ruské archívy a bylo by možné tohle všechno konfrontovat. Jenže to se asi nikdy nestane, protože by z toho neměl nikdo prospěch 🤔

@g otevřou archivy možná za 50 let, až už to nebude nikoho zajímat.. a nebo taky ne, přesně, proč by to měli dělat..

k tomu prognosťáků mě napadá vysvětlení, že to prostě byli lidi o krok před ostatními, z principu své práce.. už před revolucí cestovali do zahraničí, mluvili s bankami, dělali si kontakty.. naopak běžný občan po revoluci neměl ani páru o tom, co to je založit firmu, pamatuju jak i u nás se hovořilo, zda "jít do soukroma" nebo zůstat v bezpečí státního podniku, který přeci nemůže zkrachovat.. a z těhle důvěřivců udělal Klaus DIKy, kteří vůbec neměli tušení jak se investuje, nakonec není divu, jak to dopadlo.. dopadlo to totiž zcela podle logiky..

a ta naivita se ne a ne vytratit, proto současnost je pořád v duchu porevoluční reklamy, aneb My zíráme - vy zíráte...

@mig Lumpové jsou součástí společnosti. Smutné ovšem je, že naše společnost nemá očistné mechanismy. Systém je zakonzervovaný ku prospěchu těch štik z doby kalné vody, změna není žádoucí a pojí to vše jen proudící tok peněz. Peníze jednou dojdou a pak to bude zřejmě docela fičák... přitom lidi potřebují dlouhodobou vizi kam směřovat, my už máme jenom vylepšování konzumu. Ani #pirati nemají co vím žádný nový filosofický přístup a vizi, a to jsou přitom "noví" - to vidím jako hlavní problém 🤔

@g no právě, tady chybí jakákoli vize..

systém, přesně, udělal sám sebe nereformovatelným.. ti kdo si v devadesátkách nakradli, dnes kážou zákon, který si sami napsali, aby ochránili nakradené majetky..

lidi se jim to ani neodváží rozporovat, naopak, opakují mantru o nedotknutelném soukromém vlastnictví (a teď mi nejde o nějaké vlastnictví pozemku či baráku, ale třeba o svěřenský fond, kam lze ulít cokoli a už to - není.. a zároveň to je.. prostě magie..)

ještě k té vizi.. dokonce podle mě i komunisti předkládali vizi lepšího světa, za níž byli lidé ochotni jít a v akcích Z dělat pro společnost zdarma.. dneska se tomu leda smějeme..

komunismus pak ale dojel na to, že lidi ztratili potřebu právě podílet se na fungování celku.. ztratili tu vizi a už jen opakovali hesla, kterým nikdo nevěřil..

v podobném stavu se nacházíme teď.. mnozí nevěří lidským právům a podobným heslům, opakují je ale, protože se to tak chce.. ti kdo je opakují víc, také se dostávají nahoru, úplně stejně jako za socialismu..

v takové společnosti, kde chybí vize a opravdová péče o "společné", tam se nedá než rozkrádat.. kdo dřív urve, ten má.. stejně jako v osmdesátkách.. soudruh papaláš však tenrkát mohl snít leda o baráku a autě, na miliardy nedosáhl..

no a co s tím? nulové vize na levici na pravici..

pravice volá po tradičních hodnotách.. vlastně volá po té pospolitosti, kdy rodiny fungovaly (prarodiče i rodiče v jednom baráku) a chodilo se do kostela.. zároveň ale volá po rozvolňování limitů, hromadění mamonu a větším individualismu ("společné" je synonymem zla).. jak potom chtít zároveň větší pospolitost a nacházet v tom všem ještě Boha, když je to protichůdné?

levice taky nenabízí nic.. jejich témata jsou odtržená od reality, řeší zástupné kraviny.. dříve se levice aspoň zmohla na revoluci a dokonce své myšlenky prosadila ve třetině světa, dnes se zmůže na medializované strhávání soch.. Piráti se k tomu často taky přidávají.. (možná je to nutnost, když chtějí uspět v infantilizované společnosti? kde se lidé zabývají spíš kravinami na instáči než kde za dvacet let vezmeme elektřinu? a to ne idealisticky, ale realisticky?)

podle mě to co se dneska rozumí levicí už nemá s původní revoluční levicí vůbec nic společného, zejména když současnou "levicovou" agendu razí sami největší boháči a ředitelé korporací - přesně ti, s nimiž chtěla původní levice zatočit..

systém si totiž koupil úplně všechno, koupil si levici, pravici, lidi a k tomu zabil boha..

pravice ani levice by proto neměla na tomhle spolupracovat.. rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými povede k novému feudalismu a máme k tomu nakročeno.. levice sice sní o nějakém druhu socialismu, ale ten hodlá nastolit způsobem, že bude v moci několika vyvolených jedinců, čili jedná se o jiný název pro stejnou věc, o feudalismus nazeleno)

myšlenka revoluce je podle mě jediný možný způsob, jak se z feudalismu vymanit a už se to jednou podařilo ve Francii.. je to způsob, jak najít svobodu.. pochlebovat pár zbohatlým lumpům, chránit jejich majetky vlastními těly a sami přitom mít slámu v botách, to fakt není pro mě vize..

systém sám sebe nezmění, naopak neustále pracuje na sebekonzervaci.. revoluce by proto měla být nejen v agendě levice, ale i pravice - v obou chybí.. ovšem revoluce ne postaru.. doba se změnila.. podobně jako se války nevedou starým způsobem, tak ani revoluce už nelze vést starým způsobem.. je potřeba pracovat na něčem novém, což je pro mě ta nová vize..

@g ... vlastně si všímám, že nejen levice řeší kraviny, řeší je také pravice.. teď jsem viděl pár článků na téma gay svateb, Židů, meetoo - řeší tytéž kraviny, jen z druhé strany..

podle mě jak pravice tak levice by si měla uvědomit, že řeší naprosto nepodstatná témata, zatímco jinde se v tutéž dobu rozdělují miliardy a jedná se o rozdělení moci..

to je totiž způsob, jak ta levice i pravice byly podchyceny systémem.. už opakují jenom jeho narativy, ani jedni ale ten systém měnit nehodlají

@mig Libertariáni a spol, např. americký FEI, přicházejí s různými tezemi. U nás je to ale intelektuální bída a zmar 😉

Máte jinak pravdu, což mi připomíná anekdotu, kdy o barvě vojenských kadibudek diskutuje generální štáb jisté země celé hodiny a zapojí se všichni, zatímco u strategických věcí radši koukají do země a mlčí - protože tomu vlastně pořádně nerozumí.

Je to universální - do vysokých postů se vždy dostává spousta neschopných kádrů, což je možná prapůvod všeho ve všech systémech 🧐

@mig Systém si všechny koupil, protože se vše podle mého názoru převedlo na nové božstvo - peníze. Ty jsou jediným pojítkem. Má to výhodu, že se události za plentou snadno rozšifrují sledováním toku peněz. Nevýhoda je v tom, že směřování společnosti není dlouhodobé, jako když se věřilo v Boha a stavěly se katedrály i přes několik generací. Revoluce přijde jedině po kolapsu. Systémově by mohl kupř. přijít, pokud USA nenaruší přibližování Ruska a Číny. Uvidí se, co upečou mocnosti teď v Ženevě.

@g jak Tomáše Sedláčka moc už nemusím, tak přesně o tomhle mluvil, že ekonomové převzali roli kněží.. jelikož je celý finanční systém postaven na důvěře, tak kdykoli se důvěra vytrácí, přijde kněz (ekonom) a něco začaruje.. záporné úrokové sazby, nebo jiná magie, je to vlastně úplně jedno - důležité je, zda to uspokojí věřící.. zatím to funguje.. zatím.

no jsem taky zvědavej co se upeče v Ženevě.. hlavně aby to nebylo něco na "čínský kreditový způsob", protože ten se ukazuje jako efektivnější v ovládání lidí než americká demokracie, do níž se musí pumpovat nemalé prostředky, aby se docílilo téhož..

byznysu jde o efektivitu a čínský model se mu musí zamlouvat, proto bude snaha ho implementovat i mimo Čínu..

bohužel, zatímco v Ženevě noví feudálové budou vymýšlet účinnější způsoby vlády, pravice a levice se bude hádat mezi sebou nad nepodstatnými tématy.. nad trendy, které jim každý týden připraví majitelé médií..

pravice ani levice nemá žádný plán.. nepočítá s revolucí, tudíž nevymýšlí ani převzetí moci ani co potom..

předpokládám, že až burza krachne, tak první co přijde, selže zásobování.. aby lidi nevyrabovali obchody (vloni to odnesly jen špagety a droždí), bude zaveden přídělový systém a výjimečný stav.. ten postupně povede k nastolení toho čínského kreditového systému.. nikdo nebude protestovat stejně tak, jako nikdo neprotestoval proti rouškám..

samozřejmě změna k totalitě nebude tak rychlá.. dělá se to postupným utužováním a rozvolňováním, ale už se na tom pracuje.. lidi si zvykli, že nějaký výjimečný stav může zase být a zase nebudou vycházet.. a zase budou poslušně sedět na zadku doma..

(nevěřím na konspirace, že by to byl plán nějaké rodiny Rotschieldů, spíš jde o obyčejnou snahu byznysu maximalizovat zisk)

@mig V Ženevě dojde podle mého názoru k zobchodování aktiv (sankce, vlivové akce apod.) tak, aby Rusko protihodnotou omezilo své vazby s Čínou (mají vyrůst ze $100mld na $200mld do roku 2024). Těch $200mld půjde mimo dolar a navíc jim to dává "svobodu aktivit", což je hlavní problém.

Rusové to tradičně sehrají jako šachy a budou chtít nejmíň $100mld 🤔 a je otázka, jestli Západ je v kondici to se svými rusofoby a sankcemi v zádech nějak uvolnit, a co to bude znamenat v nákladech pro nás 🧐

@g to je zajimava myslenka, existuji k tomu nejaka blizsi data?

@mig Objemy obchodu jsou veřejně dostupné například na tradingeconomics.com podepsané závazky oznamovala Čína i Rusko (viz Google). Zbytek je samozřejmě jen kvalifikovaný odhad podle směřování politiky USA do Asie a nutnosti zadržovat Čínu, tj. snížit objemy obchodu. Další faktor jsou odhady růstu na roky 2022- (viz např odkaz výše), růst objemu vnitřního trhu Číny a v neposlední řadě i skutečnost, že USA dříve podobně posadily naopak Čínu proti SSSR v nepříliš vzdálené konstelaci.

@Mac_CZ je možné, že prognosťák je mýtus, ale nikde jsem nenašel argumenty, které by to radikálně vyvracely, jsou to argumenty na podobné úrovni jako argumenty pro tu teorii.. jak to bylo se stejně už asi nedozvíme, každý má svou pravdu, svou zkušenost a spousta toho bylo dohodnuto ústně bez jakékoli evidence..

realita byla určitě komplikovanější než že byl všechno plán a vše dopředu připraveno, tohle je třeba věc, kde se s Dolejším rozcházím, jeho pohled je konspirační, naopak se domnívám, že za většinou věcí prostě stojí využití okolností a taky jakýsi "duch dějin"..

Dolejší byl taky idealista, když sice v kritizuje postmodernu, popisuje nesporné chyby, ale zároveň přemýšlí, jako kdyby před průmyslovou revolucí bylo všechno ideální.. jenže trochu zapomíná na nešvary církve, že byl nějaký Hus, kterého upálili, že byli králové dobří, ale i králové špatní.. a politikařilo se vždy, možná víc v rukavičkách, nicméně si nemyslím, že byla společnost jako celek nějak podstatně lepší..

jen se snažím celou věc pochopit.. neberu to všechno jako fakta, ale inspiraci, protože současný stupidní antikomunismus ani antikapitalismus nenabízí nic nového.. ta Dolejšího analýza má relevanci minimálně z toho důvodu, že byla publikována již v roce 1990 a taky Dolejšího život říká mnohé o něm samém..

Chcete-li se zúčastnit této konverzace, přihlaste se
Mastodon.1984.cz

Mastodon server 1984.cz