Sledovat

Objevil jsem zajímavý blog, paveljerabek1.blog.idnes.cz. S velkou většinou bych se ztotožnil a líbí se mi autorův nadhled.

Pak jsem však narazil na článek o zákazu KSČM, kde autor, který jinak brojí proti černobílému vidění světa a nálepkování, hned v úvodu zaujme pozici: jsem jednoznačný antikomunista. Tím se však sám dopouští nálepkování a černobílého vidění světa.

"A dodnes jsem zcela nepochopil, jak může příčetný člověk žijící v této zemi komunisty podporovat, po tom všem."

k tomu dodám: jak může příčetný člověk žijící v této zemi podporovat porevoluční kapitalisty, po tom všem.

Našel bych x dalších paralel a našel bych taky x dalších příkladů toho, co bylo tehdy špatně a dnes je dobře i toho, co bylo tehdy dobře a dnes je špatně.

A čím dál víc se domnívám, že za vším je nutno hledat lidi. Jestli byl někdy marasmus, tak si ho způsobili velkou měrou sami lidé svou lhostejností k obecnímu a neochotou se podílet na společném. To podle mě platí jak za marasmu socialistického, tak za marasmu současného a vůbec to tudíž není o nějakých režimech.

Autor taky zmiňuje, že vyrostl ovlivněn tehdejším undergroundem. Mám pocit, že tehdy aspoň nějaký byl, dnes už ani na ten underground nezbývá čas a nejsou peníze...

Nicméně jinak ty články stojí za přečtení.

· · Web · 1 · 0 · 1

@mig Za mě velký palec dolu za obhajování komunistů s tím, že si to lidé velkou měrou způsobili sami svoji lhostejností. Takhle bagatelizovat ty zvěrstva, které komunisté páchali na svých vlastních obyvatelích, je pro mě nepochopitelné. S tím, co nám provedli, jsme se ani po třiceti letech nevyrovnali. Stačí porovnat škody, které byly způsobené na životech, majetku, duši a myšlení s tím, kolik lidí za to dostalo nějaký trest.

@mig Btw boty porevolučního kapitalismu poměrně hodně vychází z toho předchozího dění. To, že máme premiéra StBáka, který ke svému majetku přišel díky své práci pro komunistický režim, není náhoda.

@jackc ta kontinuita tu byla vždycky.. už v tom '48 lidi ne zbůharma zvolili komunisty, nejspíš nikdo nechtěl zpět to, co byla první republika.. a ještě v tom může být určitá naivita, že jim komunisti slíbili lepší společnost.. ano, bude líp.. a bylo.. později zas lidi uvěřili, že bude líp v '68.. pak zas bude líp v '89...
režimy se mění, ale líp furt není..
a tak si říkám, jestli není ta chyba spíš jinde než v těch režimech? abychom se brzy zase nedočkali nějakého budelíp ponovu zabaleného.. zatím to podle mě vypadá spíš tak, že se ho dočkáme, protože teprve tehdy, když se povede zpracovat budelípy minulé, ne je zavrhovat, ale pochopit, tak teprve pak bude možno identifikovat zavčasu budelípy budoucí

@jackc moje babička seděla v 50. letech za to, že předala pro souseda dopis.. poznamenalo ji to na celý život, měla i bolesti zad kvůli zranění, které jí způsobila spoluvězeňkyně.. nikdy o tom moc nemluvila, byla silná... jenže pořád, když se mluví o zvěrstvech, tak se mluví především o 50. letech.. už v 60. letech došlo k rehabilitacím.. potom 70. léta taky nebyla nic moc.. ale 60. léta, to bylo období výjimečné, plodné.. vznikla spousta filmů a hudby, která prorazila dokonce i na západ.. dnes se na to zapomíná, jak se to všechno hází do jednoho pytle.. to období komunismu nebylo homogenní..
a pominu-li zvěrstva 50. let, která bezesporu byla, tak zbytek byl opravdu o tolik horší než je vývoj po 89? opravdu tehdy byla 1/10 obyvatel v exekucích? opravdu tehdy byly matky samoživitelky, které se musely prostituovat? bylo tolik bezdomovců?
no a pak jsou disidenti, kteří opravdu trpěli.. museli pracovat v kotelnách.. kolikrát si ale říkám, že bych mnohem radši pracoval v kotelně než pro korporát, který mi sice zajistí plat a bonusy, ale budu dělat na něčem, s čím nesouhlasím (třeba mě furt lanaří Fortuna na programování sw pro koňské dostihy)..
ta minulá doba jistě znemožnila mnoha lidem vystudovat kvůli původu, což je hnusné.. našla by se ale celá řada pozitivních věcí, které dnes nefungují..
když se ještě vrátím k tomu komunismu (tedy socialismu), tak se opravdu domnívám, že za ten "marasmus" si lidi mohli sami.. nikdo je nenutil být papežštější než papež.. dokonce se jezdilo do Bulharska pro západní muziku, která kupodivu mohla vyjít tam ale ne u nás.. proč jsme byli k sobě tak zlí? A proč jsme k sobě tak zlí dnes (viz exekuce)?

@mig Já prostě s tím, že "po padesátých letech to nebylo tak hrozné" nemůžu souhlasit. Když pominu všechny ostatní aspekty (dost hrozné i samostatně), neustálé křivení páteře se na lidech hrozně podepsalo a pořád si to vyžíráme.
Že to nebylo tak hrozné? Tak proč lidé riskovali své životy a životy svých rodin při útěcích za hranice? Zkus si pro připomenutí přečíst Příběhy železné opony. A že si za to mohli lidé sami - máš stejný pohled na severokorejce?

@jackc kdo nutil ty lidi páteře křivit? kdo je nutil střílet na ostatní? strana, stát, to není nic jiného než soubor lidí tam žijících.. proč to v jiných státech nebylo tak hrozné? proč na Balkáně za soudruha Tita došlo k rehabilitacím už v roce 1952 a ne jako u nás až v 60. letech? podle mě to fakt není jenom v tom režimu, je to v lidech

@jackc ad Severní Korea: tam to podle mě není žádný komunismus, ale úplně normální diktatura.. porovnával bych tedy diktatury Brazilské s diktaturou Korejskou, ale ne 70. léta československého socialismu se současnou Koreou.. to by bylo jako jablka s hruškami.. jistě i u nás určitý náběh na diktaturu byl v 50. letech (viz Slánský), ale diktatura jednotlivce se tu nerozvinula..

@mig V tomhle se prostě neshodneme. Nepochybně jsme teď v krizi, ale dost odlišné od té komunistické resp. socialistické. Navíc věřím, že teď už jsme opravdu na dně a příští volby to zlomí. Nepochyně ale bude trvat dlouho, než se vyrovnáme se škodama.
Komunismus je podle mě hodně spojený s diktaturou. Možná v tom vidíš jiný druh ovoce, ale i tady se střílelo na lidi, kteří chtěli utéct za svobodou.
V jaké současné komunistické zemi bys chtěl žít? Odtud se utéct dá ;-)

@jackc tak mě nejde o komunismus, že bych v něm chtěl žít nebo tak něco, jen se snažím poukázat na fakt, že antikomunismus je nálepka, dogma, o němž se nepřipouští diskuse, protože prostě "celé to je jenom špatné" a basta.. když o tom člověk pouvažuje mimo tuto černo-bílou optiku, tak pokud začne vyčítat zápory komunismu, musí vyčíst zápory i současného režimu.. a ten má taky své mrtvé; jsou to sebevraždy kvůli exekucím nebo nyní covidoví mrtví, kvůli pár jedincům, kteří si chtěli nakrást..
myslím si, že jedině tehdy, když se odloží ty černo-bílé brýle, tak se dá zaručit, že se zvěrstva komunismu už nebudou opakovat.. nejsou totiž spojena, podle mě, jenom s tím komunismem..

taky doufám, že volby něco zlomí, ale jsem dost skeptický.. když zvolili Zemana, viděl jsem to tak na 10 let tragédie, která se tím odstartovala.. dna tudíž ještě dosaženo nebylo, však nám pan prezident v pravý čas ukáže, že bláto na dně je hlubší než si myslíme.. a lid k tomu přistoupí nejspíš tak, že i v tom blátě se dá plavat :-)

Chcete-li se zúčastnit této konverzace, přihlaste se
Mastodon.1984.cz

Mastodon server 1984.cz