Sledovat

Má tu někdo zkušenosti s domácí automatizací (tasmota)? Problém: 10A jistič, který vyhodí kdykoli současně topí pračka, bojler a kávovar. Lze pomocí smart zásuvek detekovat odběr a okamžitě zareagovat vypnutím méně důležitých spotřebičů? Je mi jasné, že kdyby ty spotřebiče byly smart, šlo by to jednoduše. Tahle pračka ani bojler ale dopředu nepožádají, že chtějí začít topit. Předělávat je na smart nechci, daleko míň času totiž strávím vypojením bojleru ze zásuvky předtím, než pustím pračku.

· · Web · 2 · 0 · 0

Vlastně co to řeším, když už jsem si odpověděl: vytáhnout to ze zásuvky. To je řešení, které stojí pět sekund času. Kdybych to tu měl předělat na smart a ještě to nakonfigurovat (a pak řešit aktualizace a samozřejmě bugy a záseky), strávil bych tím několikařádově víc času. Pravidlo však říká, keep it simple, stupid. Tak.

@archos to tady (v zahrádkářské kolonii) bohužel není možné, nejsou tu na to stavěné rozvody.. ono to tu vlastně nebylo stavěno ani na tu pračku, ani na ten bojler, snad ten kávovar :-D

@mig Aha,tak to chápu.Máme to s jističem stejné na zahradě.A to tam pračku ani nemáme.

@mig Určitě by se to dalo zautomatizovat. Provozuju Tasmotu na Sonoffech a většiny jsem se zbavil, nebylo to úplně spolehlivé. Zlepšilo se to dost po výměně wifi AP. Třeba meteostanice postavená na Sonoffu už dlouhé měsíce drží (raději na ni nešahám) a zvládá i výpadky el.
Důležitý by byl výběr hardware.
Jinak by se to za určitých podmínek dalo udělat server-less.

@jackc spolehlivosti se právě obávám, kdyby to však mělo řešit zároveň alarm, detekci požáru, atd., odpadla by nutnost zvláštních zařízení...

nicméně ještě řeším tu detekci, kdy spotřebič (bojler, varná konvice) se chce zapnout.. představa je, že v jeho zásuvce nebude proud, ale jen detekční napětí.. jakmile sepne termostat nebo vypínač konvice, zásuvka detekuje úbytek napětí (pořád tam ještě není proud), a teprve skript rozhodne, zda spotřebič opravdu zapnout či které jiné případně vypnout..

@jackc ... to by však fungovalo jen pro "blbé" spotřebiče s mechanickým vypínačem.. nefungovalo by to např. pro indukční vařič, který má dotykové ovládání a potřebuje proud ještě předtím, než vůbec začne vařit..

taková zařízení bych asi předřadil zvláštním chytrým vypínačem a zapínal je jím - stejně ten vařič vytahuju preventivně ze zásuvky.. už se mi totiž stalo, že po výpadku proudu začal sám vařit a jelikož na něm byla kovová poklička, málem to tu vyhořelo..

@mig To mi přijde překombinovaný. Vařič, co se sám zapíná, bych:
a) reklamoval
b) nechal opravit
c) zrecykloval

@jackc problém je, že stejnej bug mohou mít i nové přístroje.. zkoušel jsem tu chybu vyvolat znovu, ale už se to nepodařilo.. asi šlo o výjimečnou shodu náhod a vliv rušení.. ostatně arduino se dokáže kvůli rušení dobře zbláznit, částečně pořád běží, ale nějak divně..

no a jednou mi náhle shořela USB nabíječka.. opět štěstí, že jsem byl u toho.. od té doby zejména všechno vytahuju ze zdi.. dřív mi to přišlo úsměvné, když to dělávala babička, ale ono to má smysl..

jsou to krámy zabugovaný :-)

Chcete-li se zúčastnit této konverzace, přihlaste se
Mastodon.1984.cz

Mastodon server 1984.cz