Sledovat

V současné společenské diskusi o covidu (a Babišovi) postrádám jedno: cokoli jiného než covid a Babiše. Tahle společnost, jestli na něco dojede, tak na předpodělanost. Nebagatelizuju covid, ale umíralo se vždycky a sám nevím, jestli nebudu mít následky. Jde mi o to, že před 100 lety by se nám vysmáli. Tehdy se chodívalo umírat do válek a revolucí, tehdy totiž aspoň byly nějaké ideje, pro něž stálo za to umřít. My teď máme jenom ten covid a strach. Tohle není ekonomický, to je mentální lockdown.

@mig Určitě je to k zamyšlení, ale prosím nezapomínej, že v minulém století se v Evropě ve velkém umíralo nejen kvůli ideím, ale i kvůli právu na jakýkoliv život. O svobodném nemluvě. To už jsme snad kousek dál.

@jackc domnívám se, že současné směřování povede právě k okleštění nabytých svobod. Totiž pokud lidé ztratí kvůli tvrdým opatřením práci, tak až nebudou mít na nájmy a úspory jim sežere inflace, výsledkem bude revoluce. Ten, kdo se do čela postaví, zavede nějakou formu totality (socialismus či feudalismus), čímž skončí svobody. Mělo by se proto především přemýšlet nad tím, co dál po covidu a ne jenom žít v neustálém strachu, že nám to poškodí mozek, srdce, plíce a kdoví co ještě.

@mig OK, snad to tak daleko nedojde, ale chápu kam směřuješ. On je to bohužel dlouhodobější problém/riziko, který covid jen hodně nakopl. Viz třeba exekuce, o které se dlouho bojuje, ale kde není vůle... :(
pirati.cz/tiskove-zpravy/exeku

@jackc právě, systémový problém. Jenže mi přijde, že systém už změnu opravdu neumožňuje. Momentálně není ani nálada na nějaké revoluce, takže pokud se Pirátům nepodaří dostat se pořádně k moci (tj.ta změna), pojede se dál až to dosáhne toho bodu, kdy k té revoluci dojde, ovšem spontánní. Pak je otázkou, jakého vůdce si lid zvolí, ale nepředpokládám, že lid budou zajímat svobody a demokracie. Lid bude chtít jíst a aspoň nějakou jistotu, totiž pevnou ruku. Tak doufám, že Piráti uspějí.

@mig Brod je ještě daleko a na změnách stále pracujeme, i z opozice. Díky za podporu :-)

@jackc doufám, že se politická reprezentace obmění k lepšímu.. ovšem nezávidím komukoli, kdo se po Babišovi dostane do vlády, protože bude muset vyjít s tím, co zbylo.. lid bude žádat velké změny, ale ty mu nikdo nebude moct dopřát, a tak bude obracet svou zlobu klidně proti pirátům, ačkoli za to nebudou moct - toho se trochu obávám, aby výsledkem nebyli populisté u moci..

Chcete-li se zúčastnit této konverzace, přihlaste se
Mastodon.1984.cz

Mastodon server 1984.cz