Úroveň Čechistanu připomíná přesně to, co je naše zahrádkářská kolonie v malém.

V podstatě se zde odehrává rezignace lidí na svůj vlastní osud (!) Každý si opečovává jen svou zahrádku, chce mít svůj klid a aby mu šla elektrika a voda - do výboru se však nehrne. Nemají prý čas. A ať se staráme, když si nás platí!

Spoléhají se, že je budeme zastupovat, a že budeme nést materiální zodpovědnost, zatímco oni si budou v klidu řešit jenom to svoje. Někteří z nich útočí i soudně, protože jim "sedíme" na pozemcích, které by jinak rádi zhodnotili prodejem developerům.

No a ve státě je to naprosto totéž. Většina se stará jen o sebe, o svůj barák a svou zahradu, o ty svoje malé krabičky. Kde jaké levně koupit a draze prodat. Přesně jako v té hře Ze života hmyzu. Myslí si, že jsou ty krabičky jejich. Jenže soukromé vlastnictví je chiméra! Fakticky je to nájem státu. Pokud však lidé rezignují a nebudou se o ten stát starat, mohou o ně klidně přijít. Nic takového jako "nedotknutelné soukromé vlastnictví" samo o sobě neexistuje.

Jan Molič boostnul

RT @jschauma@twitter.com

Here’s why we use h, j, k, l as motion keys in vi and vim: Bill Joy used an ADM-3A terminal, which (besides a 80x24 screen) had a keyboard that looked like this:

This is also where the “~” shortcut for “$HOME” comes from.

🐦🔗: twitter.com/jschauma/status/14

Hornbach: Hledáme nadšence! aneb Pojďte k nám pracovat za čtvrtinu toho, co platíme u nás doma v Německu! A kotouč do flexy, který jinde stojí 17 Kč, vám milerádi prodáme za 120!
A o tom je teď celý český průmysl včetně mladoboleslavského Volkswagenu. Už Heydrich prý tvrdil, že Češi jsou jako cyklisti: nahoře shrbení, ale dole šlapou.

Přemýšlím nad vývojem počítačů. Pořád totiž podle mě nesplňují původní zadání, které vytyčili autoři SCI-FI (viz HAL z Vesmírné odyssey nebo roboti Isaaca Asimova).

Přestože má současný komp deset giga RAM, výkonný procesor a grafiku, tak když potřebujete teď hned sdílet soubor s dalšími lidmi co stojí okolo, je to problém. Nebo přijdete k tiskárně a chcete teď hned tisknout. Je to problém. Nelze jen tak říct "chci napsat dopis XY", aby se objevilo okno pro psaní dopisu, který byste nadiktovali a odeslali, aniž byste znali přesnou adresu XY.

Místo toho instalujete aplikace, někam se pořád přihlašujete, odklikáváte dialogová okna, párujete zařízení, řešíte firewally a antiviry.

Snad Siri a "OK Google" se blíží původní myšlence HALu, jenže pořád jsou spíš doplněk a hlavně, nezpracovává to váš PC, nýbrž nějaký cloud v tramtárii.

Nicméně vývoj se asi bude ubírat právě tímto směrem, že počítače budou čím dál víc připomínat člověka a ne nějaké Windows. Ovšem z hlediska soukromí to bude asi dost šílené. A některých implementací, zejména v režii MS, se dost děsím :-) aneb pamatujete si pana Sponku? :-D

Je dost hrozné, že ty čipy do Škodovek dokážou vyrobit snad jen někde v Malajsii. Pořád pamatuju, jak si známý stěžoval, že viděl, jak v Tesle Pardubice po revoluci rozřezávali nejmodernější linky na výrobu polovodičů autogenem. Jasně, šlo tehdy o výrobu obšlehnutých Z80, nicméně i tak. Copak se nevyplatí tyhle věci vyrábět i jinde než v Malajsii, když je taková poptávka? Nebo je to o know-how, které se prostě nedá koupit ze dne na den? (a které jsme tu ještě po revoluci zřejmě měli, stejně jako kdejaké jiné know-how, které jsme ztratili v rámci privatizací všeho druhu)

koukam ze takkdy.1984.cz opet nabira na aktualnosti.. teda kdo vi, jestli ta stranka jeste funguje

České školství v praxi: myslel jsem si, že budu narážet na neschopnost a aroganci studentů. Vůbec ne, jsou docela v pohodě a když je to zajímá, tak udrží pozornost bez problémů.

Kupodivu narážím spíš na rigidní metody výuky, které nedovolují improvizaci. Měl bych jet podle osnov. Jenže učení podle mě _je_ především o improvizaci. To znamená, že se nelze stoprocentně držet osnov, ale je nutno především reagovat na aktuální situaci, vysvětlovat v kontextu to, co žáky momentálně zajímá. Kreslit přitom celkový obrázek, aby věděli, o čem se hovoří.

Jenže už druhou hodinu bych měl vykládat o fyzické vrstvě ISO/OSI, ačkoli žáci nemají ani páru o tom, jak funguje síťová komunikace, nevědí co to je klient-server, jak se posílá obrázek z appky na servery instagramu. Momentálně jim proto radši ukazuju, jak v praxi komunikují servery, co jsou to protokoly, co se přitom děje na nižších úrovních (TCP, IP, ARP). Samozřejmě mimo ty osnovy, které rigidně jedou od detailu k celku - to znamená že nejdřív fyzická vrstva, pak protokol ARP, pak IP, pak TCP, pak... Přesně naopak než jak hlásal Komenský - ten hlásal, že se musí jít od celku k detailu. Hlavně že se jím všichni ohánějí, zejména ti, kteří vystudovali peďák.

Sám jsem poznal, jaká je "efektivita" tohoto rigidního způsobu výuky. V dějepise nás taky zamořovali detaily, bralo se jednotlivé období po druhém, avšak bez souvislostí. Že ty různé říše koexistovaly ve stejnou dobu, že mezi nimi probíhala politika úplně stejná jako politika dnes, to vidět nebylo. Byl to jen pouhý seznam seřazený podle datumů a vytržený z kontextu. Co mi z toho zůstalo v hlavě? Naprostý kulový. Šest let dějepisu naprosto k ničemu.

Takže mám pocit, že mě za tři měsíce vyhodí :-)

Jan Molič boostnul

vzpomnel jsem si na uplne pocatky soucasne vyvojove rady, kdy se v 80. letech experimentovalo s vizualizaci.. youtu.be/6epzmRZk6UU

Zobrazit vlákno

Umela inteligence jeste neni plne autonomni. Stale je nutna kontrola. Nicmene fandim Americanum, ze se neboji nasadit do ostreho provozu i betaverze. Barva povrchu uz je rozhodne prirozenejsi nez bylo zvykem u predchozich modelu. novinky.cz/zahranicni/amerika/

Jan Molič boostnul
Jan Molič boostnul
Jan Molič boostnul

You'll find the codebase of the upcoming Briar desktop client here:
code.briarproject.org/briar/br
(it's still very early development stage)

Some of your feedback we received, already resulted in some UI adjustments accomplished by
@paul_lorenc

Here's an impression it:

Zobrazit vlákno

technicke novinky roku 1989,ktere vnimame jako novinky nedavne doby.. youtu.be/y1tDJFXp4y4

kdo nestihl gay pride, muze jit na straight pride.. aneb najdi deset rozdilu.. za chvili to prijde na vaclavak..

Jan Molič boostnul

Skvělá ekologicko-politická rozhodnutí 🇪🇺 a 🇩🇪 výrazně přispěla k nárůstu ceny plynu o 441% za poslední rok. Stále nepotřebujeme dostavět bloky JE od "ideologicky diverzních států" (ptydepe jazykem dávné doby)? 🤔

ycharts.com/indicators/europe_

je skoda, ze z metra na florenci zmizely po povodni osvetlovaci tubusy, teda zbyly z nich kostry.. ve stanicich, kde jeste jsou, napriklad na mustku, uz nevypadaji jako driv - pamatujete, jak dole svitily bile zarivky a nahore oranzove sodikove vybojky? delalo to zajimavou barevnou kombinaci... no a na florenci prodavali oranzovou limonadu "pompela" v bilem kelimku s vickem jako od jogurtu.. mam to v pameti nejak propojene s tim beckem :-)

@tessierashpool @archos spíš přemýšlím, co bude tak za 10 let.. babiš bude u moci pět-sedm let, pak zmizí.. po tuto dobu se i nadále pojede na dluh, aniž by to ještě bylo příliš viditelné.. naopak, bude se přidávat lidem, klidně 5000 kč (a lidi nepoberou, že je to dnešní pětikilo po inflaci a je to na dluh)..

až budou podmínky pro splácení fakt špatné, příjmy do rozpočtu malé, tak kdo by se poté hrnul do vlády? jenom slibotechny a podnikatelé okamurova typu.. takže se tam po babišovi budou střídat různí šašci.. lidi nebudou chtít zvolit ty politiky, kteří by opravdu chtěli situaci řešit - protože ti jim budou moct naopak nabídnout leda škrty..

podle mě už dneska je pozdě, už teď je dluh tak extrémní, že se z toho budeme těžko vyhrabávat i kdyby náhle babiš zmizel a na podzim se do vlády dostali zodpovědní politici.. u moci se neudrží do dalších voleb právě kvůli těm škrtům, takže nakonec stejně přijdou ti okamurové..

pseudovláda okamurů potrvá tak tři roky, než bude situace úplně neúnosná.. to máme okolo 2028.. už teď je evidentní rozpad státních struktur, které fungují setrvačností nebo naoko.. zatím ještě drží na lidech dole (myšleno běžných zodpovědných úřednících, kteří se stále snaží dělat svou práci dobře a zachraňovat co jde, jenže i ti nakonec rezignují..)

a pak, ve stavu totálně rozkradeném, se začne hledat co prodat.. už toho fakt moc nezbývá.. můžeme ještě tak vyhandlovat benešovy dekrety s němcema výměnou za ekonomickou pomoc..

prostě češi prodají sami sebe, tak to vidím.. bude se nakonec volat po tom, aby nám pomohlo buď německo nebo rakousko.. kdosi tvrdí, že dojde k obnově rakouska-uherska (možná že předtím zesílí nostalgie po šlechtě?) nebo, vzhledem k ekonomickým zájmům německa, se staneme čímsi jako spolkovou zemí..

(samozřejmě se to může vyvinout jinak, tohle je jen můj pohled z hlediska momentální situace.. nicméně si všímám jasné trajektorie rozkladu státu od zániku ČSSR po současnost.. a může kdokoli šermovat antikomunismem (čili bojovat s režimem, který je už 30 let passé :-)), nicméně když to porovnám, tak tehdy to tu fungovalo podstatně líp.. nejen že státní struktury byly funkční, ale i ekonomicky to celkem šlo, aspoň vyrovnaně.. vždyť teď už nemáme ani na to, abychom opravili D1, a už vůbec ne na to, abychom sami navrhli a postavili čtyři jaderné elektrárny, kaskádu přehrad, rozlehlá sídliště pro stovky tisíc lidí, vyráběli počítače, traktory... ono to tehdy jistě bylo blbé, jenže dnešek je ve srovnání s tím pouze luxusní žití na dluh..)

osobně z toho zatím nevidím žádné východisko, a už vůbec nevidím, že by ty podzimní volby mohly něco podstatného změnit.. rozklad započal mnohem dřív, mám dojem že už někdy v 80. letech, kdy lidé rezignovali na vlastní stát..

no Masaryk se musí obracet v hrobě :-)

Zobrazit starší
Mastodon.1984.cz

Mastodon server 1984.cz