Byl jsem konečně u holiče. Namísto obvyklých 150 Kč mne čekala částka 220 Kč. (A k tomu prý zdražujou jekly, píší novinky, o 150%.)

Dle jakého spotřebitelského koše vypočítává ČSÚ inflaci 3%?

@LukeAlmighty @Mac_CZ problém je, že v marketingové demokracii není možná racionální debata, vlastně ta demokracie kvůli tomu nemůže fungovat..

stačí mi, že dělám předsedu zahrádkářské kolonie.. umím si představit co to musí být za šílenost, prosadit něco v komunálu, natož ještě výš.. člověk buď musí mít nějaké zvlášní cítění matky Terezy, aby do toho šel dobrovolně a rozkrájel se pro anonymní lid (s jehož vděkem nemůže počítat).. nebo tam jde za účelem zisku (ti jsou na první pohled jasní).. nebo je narcista, exhibicionista a touží po moci (ti se teprve odkopávají)..

mám dojem že do politiky jdou ponejvíce ty dvě poslední kategorie, zatímco rozumní lidé nebo ochotní lidé dělají svůj vlastní "byznys", kde to má smysl, protože mohou něčeho dosáhnout..

jestli mě k současné scéně napadá trefné slovo, tak je to "bezvládí", protože fakticky to tak je..

: koukám na zprávy, že Babiš se má omluvit tu jednomu, tu druhému... No fajn, spravedlnost musí být. Ale co tím chcete vyslat za signál veřejnosti? Působí to tak, že se "ti politici pořád jenom hádají" (a teď už i Piráti) a taky, že "nikdo nemá koule vyřešit věci jako chlapi". Babiš díky vám opět září v médiích. To mělo být cílem? Fakt blbé PR, Marek Prchal může v klidu odjet na dovolenou.

Do voleb je daleko. Na covidové trable se o prázdninách zapomene a lidi budou chtít na podzim změnu. Čapí hnízdo je out, antibabiše jedou všichni. Vy už dlouho děláte pořád totéž, žádnou změnu nevidím. Není o vás slyšet. Nejste akční. Ztrácíte, ale možná jste tak zaslepeni dosaženými úspěchy a předvolebními průzkumy, že už to nevidíte.

Třeba jste mohli využít nedávné změny podmínek whatsappu a postavit český alternativní server, kde byste propagovali něco namísto whatsappu a zaštítili to, že to bude bezpečné a transparentní. Hned by se o vás psalo všude, mimoděk. A to je to pravé PR; docílit úspěchu nepřímo. Dobrý marketing nemusí být nutně lživá propaganda. Stačí strhnout další nadšence. Ale to už neděláte. Je z vás cítit korporát s agilními procesy, a to fakt nikoho neláká.

Jestli to chcete na podzim vyhrát, tak musíte být akční. Výhra není 20%. Musíte být vidět, a to jinak než u soudu s žalobami pro pomluvu. Vykašlete se na antibabiše, na ty co vás pomlouvají, dělejte si z nich srandu. Musíte ukázat, že jsou vám u řiti. A od dob Goebbelse platí, že je třeba akcentovat jenom _jedinou_ věc. Jediné heslo:

-> "Máme strategii!"

Protože tu tady nikdo jiný nemá.

I find the vibration of cell phones to be a _very_ annoying sound. What is the point of vibrating anywhere outside the pocket? The mobile phone has long been able to recognize that it is worn on the body. Nevertheless, manufacturers have not yet thought of adding such a basic feature.

Jan Molič boostnul

@mig až dnes jsem si ten TOOT konečně přečetl a díky za něj... parádně popsané....tleskám.... hodně podobných otázek, které jsi otevřel zaznělo i zde: insiderpodcast.cz/pavel-tykac
doporučuji pokud jsi neslyšel....

Robotika by hodně pomohla v zemědělství při likvidaci plevele a škůdců. Letos třeba na slimáky už nezabírá vůbec nic, a to jsem použil metaldehyd i fosforečnan železitý. (Ještě právě kupuju půl kila kofeinu, ale moc od toho nečekám.)

Dovedu si představit robotickou "sekačku" s rukou, která bude slimáky likvidovat. A taky si dovedu představit podobné zařízení na ničení plevele, protože rozpoznávání rostlin je už běžné.

Ušetřily by se tím tuny chemie. Stačí se podívat do hobbymarketů do sekce "chemického zamoření" - to je v malém přesně to, co se do půdy cpe běžně ve velkém. (Spotřeba glyfosfátu sice za poslední roky klesá, ale pořád se do půdy cpe spousta dalších látek, viz eagri.cz/public/web/file/53772 )

A jéje, už je to tady: na novinkách píšou, že "Inflace v létě neporoste". (Pozitivní na celé věci je fakt, že člověk se nakonec stane milionářem úplně bez práce :-))

Jan Molič boostnul

kvalita zahradniho nabytku made by hobbymarket je udivujici.. stolu za dva litry pri presunu upadla noha.. nevim co to je za drevo, dela to na me dojem neceho mezi papundeklem, chorosem a papirovym nabytkem IKEA.

Normálně mě nechává v klidu semitismus, antisemitismus, sexismus i antisexismus. Ale co mě fakt vytáčí, to jsou sekačky. Jeden soused skončí a další začne. Permanentní bzzzzz a huuuuu, neděli nevýjimaje. Uvažuju o konečném řešení této otázky...

When you give a like or a star, it's always positive feedback. Just the positive feedback causes amplification. That's why it happens that a complete banality becomes a trend on social media.

I would like to see a better balanced social network where both positive and negative feedback is possible.

Moreover, a like or a star alone does not mean relevance. I don't know "how much" the person in question liked or disliked my post. Nowadays people do like automatically, so it doesn't mean anything without that "how much" information.

I would suggest adding "a thermometer" with -5 .. +5 range. In contrast to the star, it would be fully anonymous, so user will see a total but not who voted how (otherwise people wouldn't vote negative -> it wouldn't be relevant then and therefore useless).

Jan Molič boostnul

Zkusil jsem vypočítat, kolik elektřiny by bylo potřeba na provoz současných aut pouze na elektřinu.

Beru v potaz data ČR z roku 2019, tedy před covidem: Spotřeba benzínu 1616 tis. tun (tj. 2,155 mld. litrů), spotřeba motorové nafty 5025 tis. tun (tj. 5,982 mld. litrů).

Benzin dle Wikipedie obsahuje cca 32 MJ/l, resp. 46,4 MJ/kg energie, tedy jinak vyjádřeno 8,89 kWh/l, resp. 12,9 kWh/kg. Nafta je velmi podobná, 43.1 MJ/kg. Budu ji počítat stejně, protože rozdíl je zanedbatelný, když ostatní vstupní údaje jsou velmi nepřesné.

Ovšem to je jen výhřevnost. Benzín a naftu budu pálit v motoru, kde nejde o teplo nýbrž o mechanickou energii, účinnost je potom horší. Běžný motor dovede využít pouze něco mezi 20-35%, ze zbytku udělá odpadní teplo, proto je ho nutno chladit. Řekněme tedy, že využije 30% průměrně. Právě těch 30% způsobí pohyb auta.

Kolik kWh projezdila auta v roce 2019?

2155000000 + litrů * 8.89 kWh = 53179980002 kWh celková energie, z toho 30% je 15953994000 kWh. Velmi přibližně je to energie, která opravdu způsobila pohyb aut.

Na provoz elektromobilů potřebujeme získat adekvátní množství elektrické energie. Musíme brát v potaz, že také elektrické motory a nabíjení baterií mají ztráty. Udává se celková účinnost asi až 80%, což je poměrně dobré.

Tedy na pohyb elektroaut potřebujeme o 20% více energie než je těch 15953994000 kWh, čili 15953994000*1.2 = 19144792800 kWh.

Jde však pouze o čistý vstup energie, o elektřinu až z koncové elektrické zásuvky. Jenže přenos elektřiny z elektrárny či jiného vzdáleného zdroje také není stoprocentně účinný. Bohužel mi chybí data, jakou účinnost má například přenos elektřiny z Dukovan do zásuvky v pražském bytě. Těch zdrojů je v síti mnoho, odběrných míst taky, a tudíž každé z nich na tom bude vůči jinému zdroji jinak. Přesto by asi šlo vypočítat nějaký celkový průměr. Dovolím si ho odhadnout na 70% - prosím o korekci.

No ale budu shovívavý, budu už počítat s tím, že máme všude solární panely a větrné elektrárny, prostě lokální zdroje. Budu proto počítat s celkovou ztrátou jen 10%.

Když tedy přičtu k číslu výše ještě 10%, vychází mi celková spotřeba elektřiny 19144792800*1.1 = 21059272080 kWh, čili 21 TWh.

Elektrárna Dukovny v roce 2019 vyrobila rekordních 14,48 TWh a pokrývá asi 20% celkové výroby elektřiny v ČR (Wikipedia). Na provoz všech současných aut na elektřinu bychom tedy potřebovali ještě asi 1,45 Dukovan. Jinými slovy, postavit ještě jedny Dukovany navíc a ještě půl.

Kde vezmeme tyto "nové Dukovany", čili tyto "navíc nové Dukovany", když budeme ještě potřebovat i ty stávající, kterým však končí životnost? Evidentní je, a to nejsem žádný energetik, že je potřeba začít stavět zdroj, který by byl schopen dodat 40 TWh elektřiny ročně. Politici se přitom baví o jednom bloku (ani ten není jistý), který však pouze by měl nahradit to co už teď _je_. Ekologičtí aktivisté chtějí ovšem vykrýt 40 TWh pomocí obnovitelných zdrojů do roku 2050...

Prosím ekologické aktivisty o čísla. Prosím o propočty v zimních měsících v ČR. Prosím o propočty nutné plochy pro solární panely. Prosím o počty a umístění větrných elektráren. Prosím o celkovou cenu toho všeho se zohledněním životnosti a provozních nákladů. Prosím o nic co by bylo postaveno na "když nebudeme mít, dovezeme elektřinu z Německa", protože v zimě sami Němci ji budou potřebovat. Prosím o uvažování hospodáře, ne zeleného aktivisty, kterému nevadí výroba 0,9 litrů bionafty při spotřebě 1 litru té klasické.

P.S. Proti ochraně přírody nic nemám, v devadesátých letech jsem jezdíval do Hradce Králové na ekoškolu, kterou pořádala Eva Nováková. Dnes o paní, které všichni říkali Evička není na netu ani zmínka, přestože celý svůj život zasvětila ekologii a práci s mládeží, dělala to až do svých 80 let. To byli ti správní ekologičtí aktivisté! Ti dělali, pořádali přednášky na úrovni VŠ. A co se jim dostalo za vděk? Že o nich není na netu ani zmínka, zatímco různí ekožvanilové mají prostor...

I suggest to call pre-installed vendor apps on mobiles "randomware".

Kdyby v lese rostly aplikace,
natrhal bych ti kytici aktualizací.

Existuje nějaká dobrá myšlenka, která by se nezvrhla v ideologii? Třeba ochrana přírody, z níž se teď stává zelená ideologie (rozuměj zelený růst, kdy sice vše bude zelené, ovšem celková spotřeba nadále poroste)? Nebo soukromé vlastnictví a svoboda, z níž se v praxi stává vykořisťování, konzum a hrabání peněz pro peníze? Tak co zbývá? Komunismus. Ten, který měl byl v zásadě křesťanským milováním a respektováním bližního svého, jenže se zvrhnul v procesy 50. let a následnou totalitu?

Ať už jakákoli myšlenka stála na začátku, na konci je zase nějaké ovládání mas. Každou myšlenku zneužijí hajzlové ku prospěchu svému, zatímco ostatní jim slepě důvěřují, že konají dobro. Pořád stejné schéma, tolikrát již opakované.

Lze vůbec v lidském světě nalézt něco, co by se tomu vymykalo?

Asi ne. Možná mají pravdu ti, kdo hlásají, že jediná útěcha spočívá v nalezení Boha. V příjetí něčeho iracionálního, a to právě proto, že to je iracionální; hledání smyslu v nesmyslu. Je to možná jako imaginární i. Uzemněním logiky dát světu smysl. Takový smysl, který ale bude stát mimo lidské konstrukty, a tudíž bude opravdový a pevný.

Česko vysloví jasné NE

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) mají po středečním jednání Bezpečnostní rady státu představit opatření, která Česká republika zavede vůči Bělorusku. Česko by mělo vyslovit jasné .

Opozice vyzývá Lukašenka aby si uvědomil, že jeho kroky nejsou správné, "jsou, dovolil bych si tvrdit, zlé," doplňuje Ivan Bartoš (Piráti). Podle něj se jedná o bezprecedentní vměšování. Vít Rakušan (STAN) se domnívá, že se jedná o bezprecedentní vyměšování.

Situaci v Bělorusku i nadále sledujeme a vyhodnocujeme.

Vysvitne sluníčko a už zase huuuu huuuu a bzzzzzz bzzzzz.. nevím co tam pořád sekaj, jestli dělaj z té trávy špenát? :-) Péče o trávník je otravná.

Od revoluce se u moci vystřídal v podstatě celý prognosťák, viz cs.wikipedia.org/wiki/Prognost
až si říkám, co je pravdy na tom, že prognostické ústavy zakládal v 80. letech SSSR ve svých satelitech jako buňky pro převzetí moci.

Výborný dokument je též Analýza 17. listopadu od Miroslava Dolejšího. I kdyby měl být jen "porevolučními fake news", tak minimálně je z něj vidět, o jaký xindl tehdy šlo a že celý samet byl podvod, řízený nejspíš nějakou skupinou z řad komunistů. Jakeš na mě dělá dojem, že v tom vůbec nejel, že byl naivní idealista a takový zůstal i po revoluci. Idealista byl zřejmě také Havel, kterého využili (a on se nechal využít, protože ho moc lákala).

A v tomto světle je i jasnější půjčka ČSSR SSSR, kterou Klaus podepsal, ačkoli se k ní teď nemá.

archiv.ihned.cz/c1-66927830-kl

Nejsmutnější mi na tom ale přijde fakt, že lid ten xindl pořád volí. Volí přesně ty, kteří nejen rozkradli porevoluční majetek (jenž podle nich prý neměl žádnou hodnotu, kupovidu však vytunelovat šel docela dobře), a kteří rozdělili Československo, přičemž teď se staví do pozice velikých národovců. Xindl je to, ale bez X.

Zobrazit starší
Mastodon.1984.cz

Mastodon server 1984.cz